משרד בליסינג הוא מוצר חדשני שמאפשר לשוכר (leaser) לשכור משרד לתקופה של עד 5 שנים שבמהלכן הוא יוכל בתום כל שנה לרכוש את הנכס בקיזוז דמי השכירות ששילם כאשר מחיר הנכס נקבע מול בעל הנכס מראש.

 

איך זה עובד משרד בליסינג?

  • סוגרים הסכם שכירות לתקופה של עד 5 שנים עם נק' יציאה לשוכר לאחר 3 שנים.
  • במעמד החתימה על הסכם השכירות נקבע מראש מחיר הנכס.
  • עוד במעמד החתימה ה-leaser, מקבל טבלת החזרים בה מפורט מראש מה תהיה יתרת התשלום שלו על חשבון המשרד בסוף כל שנת שכירות במידה ויבחר לרכוש את הנכס בכל אחת מהשנים.
  • בכל סוף שנה ה- leaser יוכל להודיע שהוא מממש את רכישת במשרד ואז עורכים הסכם קניה לפי היתרה המפורטת בטבלת ההחזרים.
  • בעת מימוש המשרד ניתן לקבל מימון בנקאי על מלוא יתרת התשלום או על חלק גדול ממנה.

 

היתרונות בשיטה:

  • עבור שוכר נכס – שיטה זו הופכת את דמי השכירות שהם הוצאה תפעולית קבועה לקופת חיסכון(הון עצמי).
  • עבור מי שמעוניין לרכוש משרד להשקעה שיטה זו מאפשר לשכור את הנכס בליסינג ולהשכירו הלאה כך שדמי השכירות שיקבל ישלמו לו את דמי השכירות שלו ובעוד 5 שנים יוכל לרכוש את הנכס מבלי שיידרש להזרים הון עצמי לעסקה.
  • את יתרת התשלום ע"ח תמורת הנכס ניתן לשלם באמצעות מימון בנקאי עם החזרים חודשיים נמוכים משכירות.

 

שאלות נפוצות:

אם יצאתי מהנכס במהלך 5 השנים אם זה כרוך בקנס כלשהו? ההתייחסות היא לתנאים המוגדרים בהסכם השכירות ולכן אם ה- leaser יוצא מהנכס בנק' היציאה שמוגדרת בהסכם השכירות אין תשלום קנס.

איזה סוג הסכם אני עושה מול בעל הנכס? נחתמים בפועל 2 הסכמים: הסכם שכירות סטנדרטי והסכם אופציה שמקנה ל-leaser את האפשרות לרכוש את הנכס במחיר שמוגדר מראש בהסכם בתום תקופה.

כמה זה עולה לי בסוף? מחיר הנכס נקבע וידוע מראש כך שאין שום הפתעות בהמשך.
על בסיס המחיר נקבע זרם תשלומים חודשי מותאם ליכולת ה-leaser. הגדלת התשלומים בתקופה הראשונה תביא להקטנה בסכום ההשלמה לרכישת המשרד בעוד 5 שנים וההפך.

מה מבטיח לי שבעל הנכס לא ימכור אותו במהלך 5 השנים? בעל הנכס חותם על הסכם מחייב ומעמיד לטובת ה-leaser בטחונות הולמים.

האם גובה בתקופת הליסינג גבוה יותר משכירות רגילה? הפער בין הליסינג לבין שכירות רגילה הוא 5-10 שקלים למטר וזאת כדי שיתרת הסכום להשלמה בעוד 5 שנים תיקטן ככל שניתן.
חשוב לזכור, שבשכירות נמוכה יותר השוכר זורק 100% מדמי השכירות "לפח" ובליסינג גם אם התשלום החודשי גבוה קצת יותר יש להתייחס אליו כאל קופת חיסכון או בניית הון עצמי.

אם בתום תקופת הליסינג אני לא מעוניין לרכוש את המשרד, מה אני יכול לעשות? תמיד כדאי לממש את רכישת המשרד כי מחיר המימוש שלו יהיה מתחת למחיר השוק ואז יש 2 אפשרויות: הראשונה-מימוש הרכישה ואז מכירת  המשרד תוך פרק זמן קצר ככל שניתן ובמצב זה ה-leaser  מחזיר לעצמו את רוב או כל התשלומים ששילם במהלך השנים הראשונות.  האפשרות השניה היא- להשכיר אותו וליהנות מתשואה חודשית יפה שתממן את שאר התשלומים החודשיים לבנק שיממן את יתרת הרכישה.